Päikesekaitse KKK

Kas sul on küsimusi päikesekaitsetoodete kohta?

Vastuseid korduma kippuvatele küsimustele leiad siit.

1. Kuidas mu nahk päevitub?
Päikesevalguse UV-kiirgus ergutab naha kaitseks pruuni pigmendi melaniini tootmist naha pigmendirakkudes. UV-kiirgus neeldub su organismis loomulikult tekkivas melaniinis ja see võitleb ka vabade radikaalide vastu. Melaniini teke on meie loomulik kaitsereaktsioon päikesevalguse vastu. Tähtis on mõista, et inimese võime päevituda või loomulik nahatoon mõjutab tema vastuvõtlikkust nahakahjustustele.

2. Mida tähendab päikesekaitsefaktor (SPF)?

SPF näitab, kui palju kauem võid sa olenevalt oma naha kaitsevõimest päikese käes viibida ilma päikesepõletust saamata (nt kui võid päikesepõletust saamata olla päikese käes 10 minutit, siis toode mille SPF on 10, pikendab naha loomulikku kaitseaega 10 korda = 100 minutini). Seega oleneb päikesekaitse ka su enda nahatüübist. Aga peamine on see, et täieliku päikesekaitse on tagatud ainult siis, kui nahale on kantud piisavas koguses toodet. Soovitatav kogus on 2 mg/cm2 igal pealekandmisel, mis tähendab näiteks ühe sõrme pikkust tootekogust näole või 2–3 spl keskmise täiskasvanu kogu keha katmiseks.

3. Milline on õige nahale kantav kreemikogus?
Päikesekaitsetoote antav kaitse oleneb nahale kantud toote kogusest. Seetõttu tuleks kanda rohkelt päikesekaitsetoodet kõigile kehaosadele. Kehaosad, mida sageli kiputakse unustama, on kuklatagune, rinna ülaosa ja jalgade tagaküljed. Päikesekaitsetoodete nahale kandmine on üks põhitegureid tõhusa kaitse saamiseks päikese eest. Kaitse tagamiseks kohe algusest tuleb päikesekaitse nahale kanda enne päikese kätte minemist. Keskmine täiskasvanu peaks iga kord kasutama umbes 2–3 supilusikatäit päikesekaitsekreemi. Kanna nahale toodet uuesti iga 2 tunni tagant ja iga kord, kui käid vahepeal ujumas, kuivatad end rätikuga ja higistad.

4. Kas lapsed vajavad täiskasvanutest erinevaid päikesekaitsetooteid?
Lapsed on eriti altid UV-kiirgusest tulenevatele nahakahjustustele. Nende õrn nahk on veel vastuvõtlik ja väga väikestel lastel ei ole naha loomulik kaitsevõime veel täielikult välja arenenud. Nahk ei saavuta täielikku paksust ja pigmenteerumisvõimet enne teismeiga. Lapsepõlves tekkinud päikesepõletuste sagedus on seotud vanemas eas nahavähi ohuga ning seetõttu peaksid lapsed kasutama kõrge ja väga kõrge kaitseastmega päikesekaitsetooteid. Pealegi meeldib lastele väga supelda ja ujuda. See vähendab nende naha loomulikku kaitsevõimet UV-kiirguse vastu ja peseb UV-filtrid mingil määral maha. Päikesekaitse kaitseastme võimalikult pikaajaliseks hoidmiseks on meie päevituspiimad ja pihustatavad tooted eriti veekindlad ning tooted Kids Swim & Play on kauakestvalt veekindlad. Eriti suure veekindluse katse (Cosmetics Europe’i heaks kiidetud standardi kohaselt on kasutajad vees 4 x 20 minutit) laiendusena tähendab kauakestev veekindlus seda, et kasutajad on pärast toote pealekandmist vees 6 x 20 minutit ning seejärel peab allesjäänud päikesekaitse olema üle 50% algsest väärtusest.

5. Kas saan päikesekaitsetoote kaitseastet seda uuesti peale kandes suurendada?
Kaitsev toime ei suurene toote korduva pealekandmisega. Seetõttu on tähtis kohe algusest peale kõrge kaitseastmega päikesekaitsetoodet kasutada. Valitud kaitseastet aitab hoida toote korrapärane pealekandmine pärast rätikuga kuivatamist, ujumist jne, kuid mitte harvem kui iga kahe tunni tagant.

6. Mida tähendab veekindel?
Veekindluse katsetamiseks on Euroopas kasutusel laialdaselt heakskiidetud standard, mille on heaks kiitnud kosmeetikatööstuse katusorganisatsioon Cosmetics Europe. Kõiki meie päikesekaitsetooteid katsetati selle standardi alusel välistes sõltumatutes asutustes ning need vastasid veekindluse kriteeriumidele. Selles katses on kasutajad pärast toote pealekandmist vees 2 x 20 minutit (veekindel) või 4 x 20 minutit (eriti veekindel) ning seejärel peab allesjäänud päikesekaitse olema üle 50% algsest väärtusest. Seetõttu ei tähenda veekindlus kestvat algset päikesekaitset piiramata ajaks.

7. Kas ma võin veel kasutada eelmisest aastast järele jäänud päikesekaitsetoodet või on see vähem tõhus?
Garanteerime toote kvaliteedi 12 kuuks pärast avamist. Kui toodet on hoitud normaalsetes tingimustes toatemperatuuril ning selle välimus ega lõhn ei ole imelikuks muutunud, siis võib seda järgmisel hooajal kasutada. Kasutusaega piiravad sellised tegurid, nagu füüsiline stabiilsus (emulsiooni lagunemine) ning toote lõhna ja värvuse muutused. Üldlevinud arvamus, et päikesekaitsetoodete kaitsetasu ajapikku väheneb ja täielikku kaitset pakuvad ainult värsked tooted, ei vasta tõele.

8. Kas võin kasutada päikesekaitsekreemi koos mis tahes NIVEA keha- või näohooldustootega?


Seda võib teha, kui kasutad enne NIVEA päikesekaitsekreemi ja ootad 15–30 minutit enne NIVEA keha- või näohooldustoote nahale kandmist. Sellisel juhul säilib päikesekaitsetootes olevate UVA/UVB-filtrite päikesekaitsesüsteemi tõhusus.

9. Mis on päikeseallergia peamised põhjused?
Päikeseallergiat põhjustab oksüdatiivne stress naharakkudes UV-kiirguse tagajärjel tekkinud vabade radikaalide toimel. See toob kaasa immuunsüsteemi ülereageerimise, põhjustades põletikulisi protsesse ja mitmeid allergianähte. Enamasti esineb seda tundliku nahaga inimestel, s.t umbes 20% inimestest. See ei ole tegelikult ohtlik, kuid sellele inimesele on see väga ebameeldiv. Päikeseallergiat võib püüda vältida tasakaalustatud UVA/UVB-kiirguse vastase kaitsesüsteemiga, esmajoones kõrge UVA-kiirguse vastase kaitseastmega. Lisaks aitavad tootes sisalduvad rakke kaitsvad toimeained (nt E-vitamiin) tugevdada naha vastupidavust päikesevalgusele. Et vastata sinu soovidele erinevate nahka hooldavate omaduste ja erineva kaitseastmega päikesekaitsetoodete osas, pakume laias valikus päikesekaitsekreeme ja pihustatavaid tooteid. Tundliku nahaga inimestele soovitame NIVEA päikesekaitsetooteid Sun Protect & Sensitive.

10. Mida saan ette võtta päikesekaitsetoodetest rõivastele jäänud kollaste plekkidega?
Toode sisaldab erinevaid UV-filtreid, mis kaitsevad nahka UVA- ja UVB-kiirguse eest. Esmajoones UVA-filtrid kipuvad kollaseid plekke jätma. Plekid tekivad ka siis, kui rõivad puutuvad vastu nahka enne toote täielikku imendumist. Sellisel juhul tuleks rõivaid eelnevalt pesta ilma pesuaineta temperatuuril 30 °C ja seejärel tavalise pesutsükliga ja vedela pesuainega temperatuuril 30 °C. Kui plekid ei ole ikka välja läinud ja on ka pärast pesemist märgatavad, siis soovitame leotada riideeset tund aega sidrunhappe lahuses (50 g sidrunhapet 1 liitri vee kohta). Ole ettevaatlik õrnade kangaste ja nt pärlmutternööpide korral. Katseta seda enne kasutamist rõivaeseme silmapaistmatus kohas. Teise võimalusena võid plekke töödelda kangastelt roosteplekkide eemaldamise vahendiga vastavalt selle kasutusjuhendile. Seejärel pese vedela pesuainega temperatuuril 30 °C. Üldreeglina väldi pleegitajaid, oksüdeerivaid tooteid, pulbrilisi pesuvahendeid ja pesemist kuuma veega.  Hoiatus! Pea meeles, et sidrunhape on veidi ohtlik nahaga kokkupuutumisel (ärritav, sensibiliseeriv), silma sattumisel (ärritav), allaneelamisel ja sissehingamisel (ärritav). Nahale sattumine võib põhjustada põletikku ja ville. Kudede kahjustuste teke oleneb kokkupuute kestusest. Seetõttu soovitame sidrunhapet käsitsedes kanda kaitsekindaid ja vältida sidrunhappe tolmu sissehingamist.

11. Miks ma ei päevitu päikesekaitset kasutades nii palju, kui ilma selleta?
Paljud arvavad, et kõrge päikesekaitsefaktoriga (sun protection factor, SPF) päikesekaitsetoode takistab päevitumist ja kasutavad hoopis madalama kaitseastmega tooteid. Sa päevitud siiski ka kõrge päikesekaitsefaktoriga. See võtab küll veidi rohkem aega, kuid on su naha suhtes õrnem. Kõrge päikesekaitsefaktoriga tooted kaitsevad päikesepõletuse ja UV-kiirgusest tuleneva naha enneaegse vananemise eest.

12. Kui pikk on NIVEA toodete kõlblikkusaeg?

Kõigi avamata NIVEA toodete tõestatud kõlblikkusaeg on vähemalt 30 kuud tootmise kuupäevast, välja arvatud juhul, kui neile on märgitud konkreetne kasutusaeg. Ajapikku võib toote struktuur muutuda soojuse ja valguse toimel ebapüsivaks. Soovitame ära visata vanad tooted, mis näevad välja teralised, vesised või kui nende värvus või lõhn on muutunud.

13. Mis põhjustab päikeseallergiat?

Päikeseallergiat põhjustab oksüdatiivne stress naharakkudes UV-kiirguse tagajärjel tekkinud vabade radikaalide toimel. See toob kaasa immuunsüsteemi ülereageerimise, põhjustades põletikulisi protsesse ja mitmeid allergianähte. Enamasti esineb seda tundliku nahaga inimestel, s.t umbes 20% inimestest. See ei ole tegelikult ohtlik, kuid sellele inimesele on see väga ebameeldiv. Päikeseallergiat võib püüda vältida tasakaalustatud UVA/UVB-kiirguse vastase kaitsesüsteemiga, esmajoones kõrge UVA-kiirguse vastase kaitseastmega. Lisaks aitavad tootes sisalduvad rakke kaitsvad toimeained (nt E-vitamiin) tugevdada naha vastupidavust päikesevalgusele. Et vastata sinu soovidele erinevate nahka hooldavate omaduste ja erineva kaitseastmega päikesekaitsetoodete osas, pakume laias valikus päikesekaitsekreeme ja pihustatavaid tooteid. Tundliku nahaga inimestele soovitame NIVEA päikesekaitsetooteid Sun Protect & Sensitive.

Kas sul on veel küsimusi?

Võta ühendust meie kontaktivormi kaudu.

Et sina ja su lähedased oleksid alati hästi kaitstud