Unustamatud hetked päikese käes

UV-KAAMERA

NIVEA SUN MUUDAB NÄHTAMATU NÄHTAVAKS

Me armastame päikesepaistet oma nahal. Aga UV-kiired jätavad endast jälje. NIVEA SUN koostöös kunstniku Thomas Leverittiga muudab esmakordselt nähtamatu nähtavaks. Me näitame UV-kaameraga, kuidas päike näeb meie nahka. Kaamera muudab UV-kiired meie nahal otseselt nähtavaks ja näitab, et päikesekaitsevahenditest on tõepoolest kasu. Nii et kaitse ennast. Ja kaitse oma lähedasi.

SIIT SAAD TEADA, KUIDAS PÄIKESE UV-KIIRED MUUTUVAD NÄHTAVAKS

Heida pilk video „NIVEA SUN muudab nähtamatu nähtavaks” võtteplatsile. NIVEA SUNi meeskond ja kunstnik Thomas Leveritt jagavad sinuga oma mõtteid projekti kohta ning räägivad lähemalt põnevate UV-piltide päritolust.

NÄE PÄIKEST TEISITI

NIVEA SUN näitab esmakordselt, milline mõju on päikese UV-kiirtel meie nahale ja kuidas päikesekaitsevahendid nahka kaitsevad.

Uuri välja, milline päikesekaitsetoode on sinu jaoks sobilik

INTERVJUU DR SCHWANKE JA RALF HAGENSIGA BEIERSDORFI TEADUS- JA ARENDUSOSAKONNAST

NIVEA SUNi päikesekaitseeksperdid Dr Frank Schwanke ja Ralf Hagens räägivad ainulaadsest koostööst Thomas Leverittiga ning võimaldavad meil heita pilgu populaarsete NIVEA SUNi päikesekaitsetoodete arendustööle.

Kuidas te avastasite thomas leveritti esimese video? Mis tekitas teis huvi tema kunstiprojekti vastu?
Avastasime video varsti pärast seda, kui ta oli selle YouTube’is avaldanud. Video visuaalne kujundus ja emotsionaalne aspekt veensid meid kohe.

Kuidas te thomasega ühendust saite?
Esimene kontakt Thomasega toimus e-posti teel. Talle kirjutas üks meie teadus- ja arendusosakonna töötaja. Tahtsime Thomasega ühendust võtta, et teada saada, milliseid tehnikaid ta oma video tegemisel kasutas. Pärast esimest kontakti helistas NIVEA SUNi meeskond talle, et arutada ühisprojekti võimalust.

Te olite juba uv-videograafiaga tuttavad. Millistel eesmärkidel kasutab seda meetodit beiersdorf?
Oleme seda meetodit juba rakendanud UV-kiirgusest põhjustatud naha pigmendilaikude visualiseerimiseks.

Kuidas uv-videograafia töötab? Miks me ei näe tavalistel piltidel sama, mida näeme uv-piltidel?

Seda tüüpi videograafia võimaldab meil visualiseerida päikesevalguse nähtamatut UV-osa. Lisaks näitab see UV-valguse ja naha vastastikust mõju. Tavalised kaamerad ei suuda seda valgusspektri osa üles võtta. Ainult UV-valguse nähtavaks tegemiseks on seega vaja modifitseeritud kaamerat ja hulka filtreid. Sellist kaamerat saab kasutada tavalisel suvepäeval õues või siseruumis koos spetsiaalse UV-valgustusega.

Mida näeb uv-piltidelt?

UV-videograafia rõhutab naha pigmentatsiooni. Võrreldes tavalise valgusega paistab heledam nahk väga kahvatu ja tumedam nahk veel tumedam. Ebaühtlane, laiguline pigmentatsioon on märk UV-kahjustustest ja seda esineb eelkõige kohtades, mis puutuvad korrapäraselt UV-kiirtega kokku, näiteks nägu või käed.

Miks on päikesekaitsekreem uv-piltidel musta värvi? Miks mõned päikesekaitsekreemid ei ole piltidel musta värvi?
Enamik päikesekaitsetooteid neelavad sissetulevat UV-valgust keemiliste UV-filtrite abiga. Sel põhjusel paistavad UV-filtrid UV-videograafias tumedana. Füüsilised UV-filtrid toimivad seevastu teistmoodi. Need filtrid peegeldavad UV-valgust nagu peegel. Seetõttu näeb nahk, millele on kantud füüsiline UV-filter, välja heledam kui kaitsmata nahk. Nahk võib paista isegi täiesti valge.

Kuidas päikesekaitsekreem toimib? Miks on nii oluline päikesekaitsekreemi kasutada?
Päikesekaitsekreem kaitseb nahka UV-kiirguse eest. Orgaanilised UV-filtrid neelavad footoneid teatud lainepikkuste vahemikus ja muudavad energia infrapunakiirguseks. Füüsilised filtrid hajutavad, peegeldavad ja neelavad UV-kiirgust. Me kombineerime mitut erineva maksimaalse neeldumisvõimega UV-filtrit, et tagada parim võimalik kaitse kogu potentsiaalselt ohtlike lainepikkuste spektri eest. Kõik need lainepikkused jäävad UV-kiirguse vahemikku.

Kuidas te arendate päikesekaitsefaktoriga tooteid?

UV-päikesekaitsetooted põhinevad väga keerulisel retseptil. Ühelt poolt peavad tooted sisaldama palju filtreid, et nad saaksid pakkuda vajalikku kaitset UVA- ja UVB-kiirte eest. Teisalt peavad tooted täitma tarbijate nõudmisi – nahk peab tunduma paindlik ja pehme ning saama kauni välimuse. Selleks, et saavutada neid erinevaid eesmärke ja arendada tooteid, mis täidavad ettenähtud ülesandeid ja on nahal mõnusad, läheb vaja märkimisväärseid erialaseid teadmisi koostise arendustöö valdkonnas. Sarja NIVEA SUN niisutavad päikesekaitsespreid ühendavad endas näiteks laia valikut UV-filtreid ja tõhusaid niisutavaid koostisaineid. Aga mõned tooted sisaldavad ainult vedelaid UV-filtreid ja õlisid ning lisaks organoleptilisi koostisaineid. Neil toodetel on seega pehmem konsistents, kuid need pakuvad siiski samasugust kohest ja väga tõhusat kaitset.

Milline on olnud seni suurim väljakutse päikesekaitsevahendite arendamise valdkonnas? 
Esimeste päikesekaitsetoodete SPF oli 2 kuni 6. Tänapäeval kasutab enamik inimesi päikesekaitsefaktorit 30 ning SPF 50 ja 50+ toodete turusegment kasvab kõige kiiremini. Esimesed päikesekreemid sisaldasid ainult UVB-filtreid. Toodetes puudusid UVA-filtrid. Nüüd peab UVA-kaitsefaktor moodustama vähemalt ühe kolmandiku päikesekaitsetoote kogu SPF-ist. Ka päikesekreemide tekstuur on üsna oluliselt muutunud. Esimesed päikesekaitsetooted olid väga rikkaliku, paksu ja piimja konsistentsiga. Seetõttu oli neid raske peale kanda ja nad imendusid nahka väga aeglaselt. Tänapäevased tooted, nagu näiteks sarja NIVEA SUN niisutav päikesekaitsesprei, on pehme tekstuuriga, mõjuvad nahal väga meeldivalt ega jäta kleepuvat tunnet.

Mis on teie arvates olnud kõige uuenduslikum toode päikesekaitse valdkonnas?
Beiersdorf töötas juba varakult välja meetodi, mis tagab tasakaalustatud UVA- ja UVB-kaitse. Selle UVA/UVB filtrisüsteemiga pani Beiersdorf aluse tänapäeval ametlikult soovitatavale COLIPA meetodile, mis on üha enam muutumas globaalseks standardiks. Teine verstapost oli meie väga kasutajasõbralike päikesekaitsespreide ja ülikergete päikesekaitsepiimade väljaarendamine. Need teevad lihtsama, meeldivama ja mugavama päikesekaitse kliendi jaoks võimalikuks. Üks teedrajavaid uuendusi Beiersdorfilt on päikesekaitsepiim (kaitsev ja pruunistav NIVEA SUN Protect & Bronze päikesekaitsepiim), mis pakub tõhusat kaitset ja stimuleerib ka naha enda melaniinitootmist, et saavutada loomulik ja pikalt püsiv päevitus.

Millises suunas areneb päikesekaitse valdkond tulevikus? Kuidas kavatsete olemasolevaid tooteid veelgi täiustada?
Kindlasti võib täheldada suundumust suurema päikesekaitsefaktori suunas. See suundumus on tingitud inimeste teadlikkuse muutumisest nahakahjustuste kohta, mida päike põhjustab. Uuendused päikesekaitse valdkonnas leiavad ennekõike aset toodete tekstuurides, toodete pealekandmises ja toodete poolt nahal tekitatavas tundes. Päikesekaitsevahendeid saab mugavalt peale kanda, kui neil on kerge tekstuur. Sellise tekstuuriga on näiteks kaitsev ja värskendav NIVEA SUN Protect & Refresh päikesekaitsesprei, millel on lisaks meeldiv värskendav mõju. Lisaks jätkame tööd lastele mõeldud eriti kauakestva mõjuga veekindlate toodete veekindluse parandamiseks. Soovime, et vanemad ei peaks enam muretsema päikesekaitse pärast, kui lapsed jooksevad vaheldumisi vette ja veest välja. Teine uuenduste valdkond on selliste toimeainete kasutamine, mis toetavad naha loomulikku päevitumisprotsessi. Paljud inimesed seisavad sageli silmitsi dilemmaga, et nad tahavad kaitsta end päikese eest, aga soovivad samal ajal loomulikku päevitust. Sel põhjusel töötas NIVEA SUN välja kaitsvate ja pruunistavate toodete sarja Protect & Bronze. Need tooted sisaldavad toimeainet, mis soodustab naha loomuliku päevitumisaine melaniini tootmist.

Leia oma päikesekaitsetoode!

Unustamatute hetkede jaoks päikese käes on esmajoones vaja ühte asja: kindlat kaitset UV-kiirte ja päikesepõletuse eest. Usalda testivõitjat ja uuri päikesekaitsekonsultatsioonil järele, milline päikesekaitsetoode sobib kõige paremini sulle ja sinu lähedastele.


KKK

KAS SUL ON KÜSIMUSI? VASTUSED LEIAD SIIT.

Mis on kampaania „nivea sun muudab nähtamatu nähtavaks” mõte?
Selle kampaania algatasid NIVEA SUN ja kunstnik Thomas Leveritt, et teavitada inimesi päikese põhjustatud nahakahjustustest UV-videograafia abiga. Video näitab, kuidas päikesekaitsevahend neelab UV-kiiri. Kaitsevahendiga kaetud nahk paistab videos tumedam. Loodame, et see kampaania aitab meil harida inimesi tagajärgede suhtes, mis kaasnevad naha UV-kiirte eest kaitsmata jätmise korral. Meie eesmärk on edendada vastutustundlikku päikesekaitsevahendite kasutamist.

Miks nivea tunneb, et peab inimesi uv-kiirgusega seotud ohtude suhtes harima?
NIVEA SUN on enam kui 55 aastat seisnud tõhusa päikesekaitse eest ja on ülemaailmselt juhtiv päikesekaitsetoodete bränd. Globaalse turuliidrina tegeleme naha kaitse ja hoolduse teemaga intensiivsemalt kui keegi teine. Kahjuks on ikka veel üle kogu maailma palju inimesi, kes ei kaitse oma nahka piisavalt, kui nad on UV-kiirguse käes. Meie uuringud näitavad, et selle üks peamisi põhjusi on asjaolu, et inimesed ei mõista UV-kiirte mõju nahale ega päikesekaitsefiltrite toimimise põhimõtet. Soovime kampaaniaga teadvustada vajadust päikesekaitsevahendi kasutamise järele, et inimesed saaksid ohutult nautida iga hetke päikese käes.

Mis on kampaania tähtsaim eesmärk?
Kampaaniaga tahaksime näidata päikesekaitsevahendite kasutajatele, et nad käituvad õigesti. Aga ühtlasi tahaksime näidata neile paljudele inimestele, kes päikesekaitsevahendit ei kasuta, kui oluline on ennast UV-kiirguse eest kaitsta. Filmisime inimesi UV-kaameraga, et illustreerida, milline on päikese mõju nahale ja kuidas päikesekaitsefiltrid nahka kaitsevad. Peale tehnilise osa jäädvustasime ka inimeste reaktsiooni hetkel, kui nad mõistavad päikesekaitsevahendi mõju. Inimeste tõelistel ja ehtsatel reaktsioonidel on selles kampaanias keskne roll. Need peaksid veenma rohkem inimesi oma nahka päikese eest kaitsma.

Kas nivea teadlased ei ole uv-kahjustuste kirjeldamiseks sarnast tehnikat enne kasutanud? Kas nad poleks saanud sarnast kampaaniat läbi viia leveritti abita?
Muidugi polnud see tehnika meie jaoks tundmatu. Aga oleme algusest peale jälginud Thomase kunstilist loomingulisust ja olime sellest täiesti lummatud. Thomas Leveritt kasutab UV-kaameraid ainulaadsel moel inimestega suhtlemiseks. Ta näitab realistlikul ja emotsionaalsel viisil, kuidas UV-kiired mõjutavad nahka ja kuidas päikesekaitsevahend võib aidata tagajärgi vähendada. Aga kõige olulisem on see, et ta suudab tuua esile ja jäädvustada tõelisi ja ehedaid reaktsioone. Lisaks on Thomas Leveritt vägagi pildil sotsiaalmeedia kogukonnas ja seal hinnatakse tema tööd. Tema videot „Kuidas päike sind näeb”, mille ta lihtsalt YouTube’i üles laadis, vaatas 14 miljonit inimest vaid ühe kuu jooksul. Seega väga suur publik juba teab teda ja sõnumit, mida ta tahab levitada.

Kuidas koostöö teoks sai?
2014. aasta augustis avaldas Thomas Leveritt YouTube’is oma video „Kuidas päike sind näeb”. Videos kasutas ta hämmastavat meetodit, et näidata, milline on UV-kiirte mõju nahale ja kuidas mõju päikesekreemi abiga takistada. Varsti pärast seda, kui Thomas oma video avaldas, võtsime temaga ühendust ja märkasime peatselt, et meie vaated on väga sarnased. Leppisime kokku, et kasutame seda tehnikat ja arendame seda koos edasi. Thomas on põhimõtteliselt selle tehnika leiutaja. Me usume, et filmitud inimeste tõelised ja ehedad reaktsioonid endast tehtud piltidele suudavad veenda rohkemaid inimesi oma nahka päikesekiirte eest kaitsma.

Kuidas uv-kaamera töötab?
Me saame selle kaameraga illustreerida päikesevalguse nähtamatut UV-osa. Kaamera näitab ka UV-valguse ja naha vastastikust mõju. Tavalised kaamerad ei suuda üldiselt seda valgusspektri osa üles võtta. Ainult UV-valguse nähtavaks tegemiseks on seega vaja modifitseeritud kaamerat ja hulka filtreid. Sellist kaamerat saab kasutada tavalisel suvepäeval õues või siseruumis koos spetsiaalse UV-valgustusega.

Milleks uv-kaameraid tavaliselt kasutatakse?
Beiersdorf kasutab seda meetodit juba uute päikesekaitsetoodete arendamisel, et muuta UV-kiirte poolt tekitatud pigmendilaigud nahal nähtavaks.

Kas nutitelefoni kaamera võI digitaalne kompaktkaamera on ka võimelised selliseid pilte tootma?
Ei. UV-kaamerad kasutavad spetsiaalset filtrit, mis võimaldab jäädvustada ainult UV-valguse. Nutitelefonide kaamerad ja digitaalsed kompaktkaamerad kasutavad sarnast filtrit, mis blokeerib need kiired.

Mida täpselt saab piltidel näha?
UV-videograafia rõhutab naha pigmentatsiooni. Võrreldes tavalise valgusega paistab heledam nahk väga kahvatu ja tumedam nahk veel tumedam. Ebaühtlane, laiguline pigmentatsioon on märk UV-kahjustustest ja seda esineb eelkõige kohtades, mis puutuvad korrapäraselt UV-kiirtega kokku, näiteks nägu või käed.

Kas inimesed, kellel on palju tedretäppe ja laiguline pigmentatsioon, peaksid muretsema?
Laiguline nahk on märk sellest, et nahk on eelnevalt liiga palju UV-kiirgust saanud. Imikutel ja väikelastel on enamasti UV-piltidel ühtlane nahatoon. Noorukite nägudel on UV-piltidel juba näha olulisi ebakorrapärasusi. Need tedretäppe meenutavad täpid muutuvad nähtavaks hilisemas elus.

Kes on Thomas Leveritt?
Thomas Leveritt sündis Šotimaal, kasvas üles Texases ja õppis Inglismaal internaatkoolis. Pärast kahe eriala lõpetamist Cambridge’i ülikoolis sai ta armee stipendiumi V Kuninglikult Inniskillingi Ratsaväeüksuselt ja Kuninganna Ema Advokatuuri stipendiumi Middle Temple’i auühingult. Bosnia sõja ajal humanitaarabitöötajana saadud kogemused mõjutasid teda saama kunstnikuks. Ta töötas peamiselt maalikunstnikuna ja sai oma töö eest Kuninglikult Portreemaalijate Ühingult Carrolli medali portreekunsti eest. Ettevõtte asutamine Bosnia õlle Sarajevsko Pivo importimiseks Ühendkuningriiki inspireeris teda kirjutama romaani „Armastuse ja raha vahetuskurss”, mille eest ta pälvis Somerset Maughami kirjandusauhinna. Ta on töötanud stsenaristi, visuaalefektide juhi ja lavastajana.

Kas on tõesti nii ohtlik lasta nahal ilma mingi kaitseta uv-kiirtega kokku puutuda?
Päike on inimkonna kõige olulisem ressurss. Päikesekiirgus jõuab kehasse läbi sensoorsete rakkude silmades ja nahas. Kehas stimuleerib see immuunsüsteemi ja aitab meil tõrjuda nakkusi. Lisaks annab päikesekiirgus meile hea enesetunde, tugevdab hingamist, vereringet ja ainevahetust. Ilma päikeseta ei suuda keha toota olulist D-vitamiini. Peale selle on päikesevalgusel väga positiivne mõju meie psüühikale. Aga nagu me kõik teame, on peaaegu igal heal asjal ka varjukülg. Lühilainelised UVB-kiired mitte ainult ei käivita päevituse eest vastutava melaniini tootmist, vaid põhjustavad ka päikesepõletusi ja DNA kahjustusi. UVA-kiirtel on päikesepõletuste tekitamisel tagasihoidlik roll, kuid nad võivad põhjustada päikeseallergiat ja pikaajalisi sidekoekahjustusi, mis võivad viia naha enneaegse vananemiseni.

Kuidas valida just endale sobiv toode?
Õige SPF-i valimiseks pead kõigepealt võtma arvesse oma nahatüüpi, aastaaega ja piirkonda. Lisaks on oluline pöörata tähelepanu piisavale UVA-kaitse tasemele ning ka veekindluse ja kohese kaitse aspektidele. Ühtlasi peaksid valima eelistatud pealekandmisviisi (nt sprei, piim) ja soovitud organoleptilised/lisaomadused (nt niisutav, värskendav või päevitust aktiveeriv).

Millised on suurimad vead, mida päikesekaitsevahendi pealekandmisel teha saab?
Päikesekaitsevahendi pealekandmisel tuleb arvestada viie aluspõhimõttega.
1. Kasuta kindlasti piisavat päikesekaitsevahendi kogust. Täiskasvanute puhul on soovitatav pealekantav kogus kaks supilusikatäit (umbes 36 ml). Kui kasutad väiksemat kogust, väheneb kaitse päikese eest drastiliselt. 
2. Ära unusta päikesekaitsevahendit vähemalt iga kahe tunni tagant uuesti peale kanda, et toote täielik kaitsev toime oleks tagatud. 
3. Ennekõike kaitse piirkondi, mida päike eriti mõjutab. See juhis puudutab esmajoones otseselt päikese käes olevaid kehaosi, nagu nina, õlad, kõrvad, rindkere või pea, mis on UV-kiirte suhtes väga tundlikud ja mida tuleks seetõttu hoolikalt kaitsta kõrgeima võimaliku SPF-iga.
4. Ära ole keskpäeval otsese päikesevalguse käes, vaid leia kaitsev varjuline koht. Sellel kellaajal on UV-kiired nii tugevad, et naha enda kaitsevõime väheneb märgatavalt.
5. Ära kasuta madalamat SPF-i, et saavutada tugevam päevitus. Sa päevitud ka siis, kui kasutad kõrge SPF-iga päikesekreemi, kuna nahani jõuab piisavalt päikesevalgust.

Millised on kõige olulisemad reeglid päevitamiseks? Kui palju päikesekaitsekreemi pean kasutama, et saavutada parim võimalik kaitse?
Väga oluline on päikese jõudu mitte alahinnata. UV-kiired toodavad suures koguses energiat. Ebapiisav kaitse võib seetõttu põhjustada naha vananemist ja päikeseallergiat. Samas on päikesevalgusel ka selgelt positiivne mõju meie meeleolule ja immuunsüsteemile, eriti pärast lühikesi ja külmi talvepäevi. Kui soovid nautida päikest, veendu, et oled piisavalt kaitstud. Vali õige päikesekaitsefaktor, kasuta piisavat päikesekaitsevahendi kogust (umbes 36 ml täiskasvanu kohta) ja värskenda päikesekaitsevahendit iga kahe tunni tagant.

Mis on parem ja tõhusam, kas päevituskreem, päevituspiim võI päevitussprei?
Tänapäeval saame valida terve rea päikesekaitsetoodete vahel, millel kõigil on erinevad organoleptilised omadused ja pealekandmise viisid. Asjakohase kaitse tagamiseks tuleb iga toote puhul kinni pidada järgmistest kasutamise reeglitest: piisav SPF, õige kogus ja korduv pealekandmine. Pole tähtis, kas tegu on kreemi, piima või geeliga – vali alati toode, mille pealekandmise viis meeldib sulle kõige rohkem.

Millised on erinevused kõiksuguste erinevate müügil olevate päikesekaitsetoodete vahel?
NIVEA päikesekaitsepiima, mille SPF on 30, ja NIVEA näokreemi, mille SPF on 30, päikesekaitsefaktorid on võrreldavad, kuna SPF-i mõõtmise protseduur on äärmiselt standardiseeritud ja seega kõigi toodete jaoks sarnane. Tooted võivad aga erineda veekindluse, organoleptiliste omaduste ja niiskusesisalduse poolest.

Kuidas nivea üldiselt uusi päikesekaitsefaktoriga tooteid välja töötab?
UV-päikesekaitsetooted põhinevad väga keerulisel retseptil. Ühelt poolt peavad tooted sisaldama palju filtreid, et nad saaksid pakkuda vajalikku kaitset UVA- ja UVB-kiirte eest. Teisalt peavad tooted täitma tarbijate nõudmisi – nahk peab tunduma paindlik ja pehme ning saama kauni välimuse. Selleks, et saavutada neid erinevaid eesmärke ja arendada tooteid, mis täidavad ettenähtud ülesandeid ja on nahal mõnusad, läheb vaja märkimisväärseid erialaseid teadmisi koostise arendustöö valdkonnas. Sarja NIVEA SUN niisutavad päikesekaitsespreid ühendavad endas näiteks laia valikut UV-filtreid ja tõhusaid niisutavaid koostisaineid. Muud tooted omakorda sisaldavad vedelaid UV-filtreid, õlisid, mis imenduvad lihtsalt nahka, ja organoleptilisi lisandeid. Neil toodetel on seega pehmem tekstuur, kuid need pakuvad siiski samasugust kohest ja väga tõhusat kaitset.

Mis on olnud nivea seni suurim innovatsioon?

Beiersdorf töötas juba oma algusaastatel välja meetodi, kuidas tagada tasakaalustatud UVA- ja UVB-kaitse. Selle UVA/UVB filtrisüsteemiga pani Beiersdorf aluse tänapäeval ametlikult soovitatavale COLIPA meetodile, mis on üha enam muutumas globaalseks standardiks. Teine verstapost oli meie väga kasutajasõbralike päikesekaitsespreide ja ülikergete päikesekaitsepiimade väljaarendamine. Need teevad lihtsama, meeldivama ja mugavama päikesekaitse kliendi jaoks võimalikuks. Beiersdorfi teedrajavate uuenduste hulka kuulub ka päikesekaitsepiim (kaitsev ja pruunistav NIVEA SUN Protect & Bronze päikesekaitsepiim), mis pakub tõhusat kaitset ja stimuleerib naha enda melaniinitootmist, et saavutada loomulik ja pikalt püsiv päevitus.