Kas on tõesti nii ohtlik lasta nahal ilma mingi kaitseta uv-kiirtega kokku puutuda?
Päike on inimkonna kõige olulisem ressurss. Päikesekiirgus jõuab kehasse läbi sensoorsete rakkude silmades ja nahas. Kehas stimuleerib see immuunsüsteemi ja aitab meil tõrjuda nakkusi. Lisaks annab päikesekiirgus meile hea enesetunde, tugevdab hingamist, vereringet ja ainevahetust. Ilma päikeseta ei suuda keha toota olulist D-vitamiini. Peale selle on päikesevalgusel väga positiivne mõju meie psüühikale. Aga nagu me kõik teame, on peaaegu igal heal asjal ka varjukülg. Lühilainelised UVB-kiired mitte ainult ei käivita päevituse eest vastutava melaniini tootmist, vaid põhjustavad ka päikesepõletusi ja DNA kahjustusi. UVA-kiirtel on päikesepõletuste tekitamisel tagasihoidlik roll, kuid nad võivad põhjustada päikeseallergiat ja pikaajalisi sidekoekahjustusi, mis võivad viia naha enneaegse vananemiseni.
Kuidas valida just endale sobiv toode?
Õige SPF-i valimiseks pead kõigepealt võtma arvesse oma nahatüüpi, aastaaega ja piirkonda. Lisaks on oluline pöörata tähelepanu piisavale UVA-kaitse tasemele ning ka veekindluse ja kohese kaitse aspektidele. Ühtlasi peaksid valima eelistatud pealekandmisviisi (nt sprei, piim) ja soovitud organoleptilised/lisaomadused (nt niisutav, värskendav või päevitust aktiveeriv).
Millised on suurimad vead, mida päikesekaitsevahendi pealekandmisel teha saab?
Päikesekaitsevahendi pealekandmisel tuleb arvestada viie aluspõhimõttega.
1. Kasuta kindlasti piisavat päikesekaitsevahendi kogust. Täiskasvanute puhul on soovitatav pealekantav kogus kaks supilusikatäit (umbes 36 ml). Kui kasutad väiksemat kogust, väheneb kaitse päikese eest drastiliselt.
2. Ära unusta päikesekaitsevahendit vähemalt iga kahe tunni tagant uuesti peale kanda, et toote täielik kaitsev toime oleks tagatud.
3. Ennekõike kaitse piirkondi, mida päike eriti mõjutab. See juhis puudutab esmajoones otseselt päikese käes olevaid kehaosi, nagu nina, õlad, kõrvad, rindkere või pea, mis on UV-kiirte suhtes väga tundlikud ja mida tuleks seetõttu hoolikalt kaitsta kõrgeima võimaliku SPF-iga.
4. Ära ole keskpäeval otsese päikesevalguse käes, vaid leia kaitsev varjuline koht. Sellel kellaajal on UV-kiired nii tugevad, et naha enda kaitsevõime väheneb märgatavalt.
5. Ära kasuta madalamat SPF-i, et saavutada tugevam päevitus. Sa päevitud ka siis, kui kasutad kõrge SPF-iga päikesekreemi, kuna nahani jõuab piisavalt päikesevalgust.
Millised on kõige olulisemad reeglid päevitamiseks? Kui palju päikesekaitsekreemi pean kasutama, et saavutada parim võimalik kaitse?
Väga oluline on päikese jõudu mitte alahinnata. UV-kiired toodavad suures koguses energiat. Ebapiisav kaitse võib seetõttu põhjustada naha vananemist ja päikeseallergiat. Samas on päikesevalgusel ka selgelt positiivne mõju meie meeleolule ja immuunsüsteemile, eriti pärast lühikesi ja külmi talvepäevi. Kui soovid nautida päikest, veendu, et oled piisavalt kaitstud. Vali õige päikesekaitsefaktor, kasuta piisavat päikesekaitsevahendi kogust (umbes 36 ml täiskasvanu kohta) ja värskenda päikesekaitsevahendit iga kahe tunni tagant.
Mis on parem ja tõhusam, kas päevituskreem, päevituspiim võI päevitussprei?
Tänapäeval saame valida terve rea päikesekaitsetoodete vahel, millel kõigil on erinevad organoleptilised omadused ja pealekandmise viisid. Asjakohase kaitse tagamiseks tuleb iga toote puhul kinni pidada järgmistest kasutamise reeglitest: piisav SPF, õige kogus ja korduv pealekandmine. Pole tähtis, kas tegu on kreemi, piima või geeliga – vali alati toode, mille pealekandmise viis meeldib sulle kõige rohkem.
Millised on erinevused kõiksuguste erinevate müügil olevate päikesekaitsetoodete vahel?
NIVEA päikesekaitsepiima, mille SPF on 30, ja NIVEA näokreemi, mille SPF on 30, päikesekaitsefaktorid on võrreldavad, kuna SPF-i mõõtmise protseduur on äärmiselt standardiseeritud ja seega kõigi toodete jaoks sarnane. Tooted võivad aga erineda veekindluse, organoleptiliste omaduste ja niiskusesisalduse poolest.
Kuidas nivea üldiselt uusi päikesekaitsefaktoriga tooteid välja töötab?
UV-päikesekaitsetooted põhinevad väga keerulisel retseptil. Ühelt poolt peavad tooted sisaldama palju filtreid, et nad saaksid pakkuda vajalikku kaitset UVA- ja UVB-kiirte eest. Teisalt peavad tooted täitma tarbijate nõudmisi – nahk peab tunduma paindlik ja pehme ning saama kauni välimuse. Selleks, et saavutada neid erinevaid eesmärke ja arendada tooteid, mis täidavad ettenähtud ülesandeid ja on nahal mõnusad, läheb vaja märkimisväärseid erialaseid teadmisi koostise arendustöö valdkonnas. Sarja NIVEA SUN niisutavad päikesekaitsespreid ühendavad endas näiteks laia valikut UV-filtreid ja tõhusaid niisutavaid koostisaineid. Muud tooted omakorda sisaldavad vedelaid UV-filtreid, õlisid, mis imenduvad lihtsalt nahka, ja organoleptilisi lisandeid. Neil toodetel on seega pehmem tekstuur, kuid need pakuvad siiski samasugust kohest ja väga tõhusat kaitset.
Mis on olnud nivea seni suurim innovatsioon?
Beiersdorf töötas juba oma algusaastatel välja meetodi, kuidas tagada tasakaalustatud UVA- ja UVB-kaitse. Selle UVA/UVB filtrisüsteemiga pani Beiersdorf aluse tänapäeval ametlikult soovitatavale COLIPA meetodile, mis on üha enam muutumas globaalseks standardiks. Teine verstapost oli meie väga kasutajasõbralike päikesekaitsespreide ja ülikergete päikesekaitsepiimade väljaarendamine. Need teevad lihtsama, meeldivama ja mugavama päikesekaitse kliendi jaoks võimalikuks. Beiersdorfi teedrajavate uuenduste hulka kuulub ka päikesekaitsepiim (kaitsev ja pruunistav
NIVEA SUN Protect & Bronze päikesekaitsepiim), mis pakub tõhusat kaitset ja stimuleerib naha enda melaniinitootmist, et saavutada loomulik ja pikalt püsiv päevitus.