Kuidas ravida päikesepõletust?

Päikesepõletus võib olla väga valulik ja kui seda õigesti ei ravita, võib inimene end väga halvasti tunda. Siin on mõned kasulikud näpunäited päikesepõletuse raviks ja vältimiseks.

Päikesekaitsekreemi kasutamise tähtsus

Tugeva kaitsefaktoriga päikesekaitsetoote kasutamine suvekuudel on oluline, et kaitsta nahka päikesepõletuse ja ka enneaegse vananemise eest.

Miks on päikesekaitsekreem nii oluline?

Öeldakse, et parem on karta, kui kahetseda. See ütlus peab siinkohal eriti paika. Hea päikesekaitsekreemi pealekandmine enne päikese kätte minekut on palju parem mõte, kui jääda lootma heale päikesepõletuse ravile.

Päikesekaitsevahendid, nt kohest kaitset pakkuvad, kaitsvad ja niisutavad NIVEA SUN Protect & Moisture piimad, ei aita mitte ainult ära hoida valulikku ja sügelevat päikesepõletuse tunnet, vaid ka takistavad UV-kiirte poolt põhjustatud naha enneaegset vananemist ja vähendavad ohtu haigestuda nahavähki. Isegi kui sul ei teki päikesepõletust, põhjustab naha pidev kokkupuude päikesega kahjustuste süvenemist ja suurendab nahavähi ohtu.

Globaalne soojenemine on tõusuteel ja inimesed on pikaajaliselt päikese käes viibimisega seotud riskidest teadlikumad kui kunagi varem. Praegu on õige aeg hakata päikesekaitsetooteid korralikult kasutama. Paljud inimesed arvavad, et nad ei ole ohus, kui ilm on pilves. Kahjuks see nii ei ole, kuna rohkem kui 90% päikesekiirtest suudab tungida läbi pilvede ja udu. Seega veendu, et oled korralikult sisse määritud!

Ultraviolettkiirgus võib põhjustada pikaajalist kahju sinu nahale

UV-kaamerad näitavad, milline tohutu mõju päikesekaitsetoodetel tegelikult on ja kui kaitsmata on meie nahk ilma nendeta. Kuigi päikesekaitsekreemi pole väljastpoolt näha, annab tõhus kaitsekreem sulle meelerahu, et saaksid nautida päikese käes olemist.

päike-tsitaat

Ilusad sõnad

Andke mulle lamamistool, bassein ja merevaade ja ma olen õnnelik.
Miranda Hart

naine-oranži-päikesekübaraga

Sa ei pea loobuma pronksikarva jumest

Puhkusel olles on päikesekaitsekreemi kasutamine kohustuslik, aga võid siiski koju naasta päikeselise jumega. Karoteeniga päikesepiim NIVEA Sun Protect & Bronze Tan Activation Oil SPF 6 

Päikesekaitsevahendid: viis näpunäidet õigeks pealekandmiseks

 • Loksuta kasutamise eel tugevalt.
 • Kanna peale hoolikalt paksu kihina.
 • Lisa korduvalt, eriti pärast ujumist, kuivatamist ja higistamist.
 • Ära unusta kõrvu, nina ja õlgu, kuna need saavad rohkem päikest kui muud kehaosad.
 • Palu abi, et kanda kreemi kohtadesse, kuhu on raske ulatuda (nt selg).

Kui kaua võib olla päikese käes ilma päikesekaitsekreemita?

Parima tulemuse saavutamiseks on soovitatav kanda päikesekaitsekreemi peale pool tundi enne õueminekut, aga NIVEA SUN kaitseb sind tegelikult ka kohe pealekandmise järel.

Päikesevalguse käes olemine on tervisele kasulik. UV-kiirte kogus, mida sinu nahk välja kannatab, sõltub paljudest erinevatest teguritest, näiteks nahatoon, pärilikkus, kellaaeg ja geograafiline asukoht. Tavaliselt on nahk kaitstud ainult 5–30 minutit.

Et tunda end turvaliselt ja päikesepõletust vältida, kasuta alati enne päikese kätte minekut päikesekaitsevahendeid, näiteks kaitsvat ja niisutavat spreid  NIVEA SUN Protect & Moisture Spray


Päikesepõletuse ennetamine – kogu teave SPF-i kohta

Veendu, et kasutad oma nahale sobivat SPF-i, mis pakub sulle piisavat kaitset.
naeratav-naine

Mõnes kehapiirkonnas tekib päikesepõletus kergemini kui teistes

Piirkonnad, mis võivad olla päikesekiirtele eriti tundlikud, on nägu, kael ja õlad, labajalgade ülemine pool ja juukselahk. Päikesepõletuse vältimiseks kanna nendele kohtadele päikesekaitsetoodet eriti hoolikalt.

Mida SPF tähendab ja kuidas see toimib?

SPF tähendab päikesekaitsefaktorit (Sun Protection Factor). See näitab päikesekaitsetoote võimet ennetada päikesepõletusest tingitud nahakahjustusi. Turul on palju SPF-e. Selgitame, mida need tähendavad.

Lihtsalt öeldes: võta minutite arv, mille jooksul su nahk suudab end ilma päikesekaitsekreemita kaitsta, ja korruta see SPF-i numbriga. Tulemuseks on maksimaalne päikese käes viibimise aeg, mille jooksul oled kaitstud. Oletame, et loomuliku kaitstuse aeg on 20 minutit. Kui kasutad päikesekaitsepiima SPF-iga 15, pikendad kaitstuse aega 15-kordselt. Seega saad päikese käes olla 300 minutit (ehk viis tundi).

Higistades, ujudes, end käterätiga kuivatades ja rannas mängides kulub päikesekaitsevahend maha. Seetõttu on soovitatav päikesekaitsevahendit uuesti peale kanda vähemalt iga kahe tunni järel ja pärast ujumist. NIVEA päikesekaitsetoodete SPF jääb vahemikku 6 kuni 50. Vali SPF, mis kaitseb sind hästi.

naeratav-naine-rannas

Millist SPF-i kasutada?

Õige SPF sõltub sinu nahatüübist ja sellest, kui kaua plaanid päikese käes olla. SPF 15 võib sobida lühikese jalutuskäigu jaoks, aga kui olla terve päev rannas, oleks parem valik SPF 50+. Ükskõik millise SPF-iga toote sa valid, on oluline seda iga mõne tunni järel uuesti peale kanda.

pikkade-juustega-naine-rannas

Nahatoonil ja geenidel on oma roll

Heleda nahaga, heledate või punaste juustega inimesed saavad tavaliselt suurema tõenäosusega päikesepõletuse. Kui kahtled, kas toote SPF on sinu nahatüübi jaoks piisavalt tõhus, ära ole päikese käes kõige kuumematel tundidel (11.00–15.00) ja vali kõrgem SPF, näiteks 30 või 50.

product-stage

Päikesepõletuse leevendamine kahjustatud naha rahustamiseks

Päikesepõletuse ravi: mida teha, kui oled saanud päikesepõletuse

Kuidas ravida päikesepõletust, kui oled suvel liiga kauaks päikese kätte jäänud ja avastad, et nahk on valus ja punane.

Mida teha, kui märkad, et nahk on põlenud?

Päikesepõletuse saanud nahk on tavaliselt punane, valus, puudutamisel kuum ja tihti ka sügelev. Nahk võib juba päikese käes kipitama hakata, aga see võib juhtuda ka alles mõned tunnid pärast seda, kui oled pärast päikese käes olemist tuppa tulnud.

Esimese asjana tule päikese käest ära, et sa nahka rohkem ei kahjustaks. Püüa nahk maha jahutada, kasutades külma kompressi või minnes jahedasse vanni / duši alla, mis rahustab nahka.

Joo palju vett, et taastada keha vedelikuvarud ja aidata kehal jahtuda. Nahk on ilmselt väga õrn ja kuiv, seega kanna kahjustada saanud piirkondadele kiht päevitusjärgset toodet, näiteks SOS-piima NIVEA After Sun Moisture Moisturising Soothing Lotion  et nahka veelgi jahutada ja asendada kaotatud niiskus. Kanna kahjustatud nahale ükskõik millist toodet väga ettevaatlikult ja pigem tupsutades kui hõõrudes. Tavaliselt koorub kahjustatud nahk paari päeva pärast maha ja paraneb täielikult nädala jooksul. Kui nahk ei näita paranemise märke, tuleks otsida professionaalset meditsiinilist abi. 

Rasket päikesepõletust ei tohi kunagi võtta kergelt

Päikesepõletus paraneb enamasti mõne päevaga ise, aga juhul, kui põletus on väga raske või sellega kaasnevad muud sümptomid, on oluline kohe arsti poole pöörduda. See on eriti tähtis, kui kannatajaks on imik või laps, sest neil on erakordselt õrn nahk.

Raskekujulise päikesepõletuse nähud võivad olla villid nahal, külmavärinad, kõrge palavik või pearinglus ja iiveldus. Need sümptomid võivad viidata ka päikesepistele, mis võib olla väga ohtlik, kui seda ei ravita koheselt.

Loe täpsemalt päikesepiste põhjuste ja mõju kohta siit.

naine-naeratab-päikese-käes

Hoolitse oma naha eest ja su nahk hoolitseb sinu eest

Liigsete päikesepõletuste tulemusel võib nahk muutuda kuivaks ja tuhmiks ning pole võimeline oma kaitsefunktsioone korralikult täitma. Et su nahk oleks jätkuvalt terve, ilus ja sile, veendu, et oled teinud kõik vajaliku päikesepõletuse vältimiseks.

Kuidas ravida päikesepõletust: mõned lühikesed nõuanded

 • Kanna avaraid riideid, et vältida hõõrumist.
 • Kata päikesest põlenud nahk õues kinni.
 • Ära kasuta kahjustatud kehapiirkonnas seepi ega dušigeeli.
 • Joo palju vett.
 • Hoia päevitusjärgset piima külmikus, et tugevdada rahustavat toimet.
 • Kui nahk on väga valus või tekivad villid, mine arsti juurde.