Imiku täiuslik vannitamine

Vannitamine on eriline hetk nii vanematele kui ka lapsele, aga väga tähtis on ka tagada imiku õrna naha hooldus vannisoleku ajal.

Imiku vanniskäigud – õrn hooldus imiku nahale

Vastsündinu vannitamisel tuleb üht-teist meeles pidada, et tagada imikule parim nahahooldus. Imikutel on täiskasvanutest erinevad nahahooldusvajadused ja nende nahk võib olla eriti tundlik. Et imiku nahk oleks pehme ja terve, tuleb seda vannitamisel arvestada.

Imiku nahahooldus – imiku nahk väärib parimat

Vastsündinu nahk vajab erihooldust: kasuta imikut vannitades kindlasti spetsiaalselt imikutele välja töötatud tooteid. 

Miks peaks vannitamise ajal kasutama spetsiaalseid imikutele mõeldud tooteid?

Vastsündinu naha paksus on täiskasvanute nahaga võrreldes vaid viiendik, kuna see alles areneb. Seetõttu on nahk äärmiselt õrn ja imikut tuleb tundliku naha kaitsmiseks väga ettevaatlikult vannitada.

Vastsündinuid on soovitatav vannitada vees, millele on lisatud vaid mõni tilk beebiõli. Seda selleks, et imiku loomulik naha kaitsebarjäär jääks rikkumata ning saaks järgmiste nädalate ja kuude jooksul areneda ja tugevneda, ilma et peaks võitlema põletike või nahaärritusega.

Kui laps saab kahekuuseks, võid hakata vannivette lisama õrnatoimelist imiku pesemiseks mõeldud vahendit, nagu *NIVEA Baby pehme imikušampoon ja vannikreem*, et pesta nii nahka kui ka juukseid. Lisaks naha puhastamisele aitab selle eriline koostis hoida ka naha niiskustasakaalu.

Nii puhastamiseks kui ka hoolduseks vajavad imikud õrnatoimelisi tooteid, mille koostis on välja töötatud konkreetselt nende naha pH-d silmas pidades. *NIVEA Baby pehme imikušampoon* rahustab õrnalt peanahka ja juukseid, ei sisalda alkoholi ja on nahasõbraliku pH-ga, mis teeb lapse pea ja juuksed puhtaks ning pehmeks.


Imiku vannitamise juhend samm-sammult

Imiku vanni panemine

Libista laps vähehaaval vette, toetades ühe käega ta pead ja kukalt. Lase lapsel end mugavalt asetuda ja hoia ta õlgu vees, et ta ei külmetaks.

Imiku vannitamise juhend samm-sammult

Imiku pesemine

Puhasta hellalt pehme lapiga imiku õrnu nahapiirkondi, nagu silmi ja suud, ning seejärel pese kogu keha õrnatoimelise imikute pesuvahendiga, nagu *NIVEA Baby pehme imikušampoon ja vannikreem*. Ära õrna nahka liiga tugevalt hõõru.

Imiku vannitamise juhend samm-sammult

Veega pladistades

Imikute jaoks on soojas vee imehea olla, sest see meenutab neile emaüsas olemise tunnet. Anna lapsele aega nautida veega pladistamist.

Imiku vannitamise juhend samm-sammult

Imiku vannist välja võtmine

Toeta ühe käega imiku selga ja teisega peput. Tõsta ta õrnalt üles ja mähi sooja, pehme käterätiku sisse.

Imiku vannitamise juhend samm-sammult

Kuivatamine ja lisahooldus

Tupsuta ettevaatlikult käterätikuga imiku nahka ja ära unusta ka nahavolte kuivatada. See on parim aeg niisutava kreemi kasutamiseks, sest imiku nahk on veel märg. Võiksid näiteks proovida *NIVEA Baby pehmet imikukreemi*.

Imiku vannitamise juhend samm-sammult

Lõpetuseks õrn imiku massaaž

Kerge lapse massaaž on lapsele ideaalne viis pärast vanni rahuneda ja vanemale lapsega veelgi lähedasemaks saada. Peale selle ergutab see ka imiku seedimist, vereringet ja immuunsüsteemi.

Vannitamisaeg – lähendav kogemus?

Harjumuspärane vannitamine enne magamaminekut peaks olema aeg koos rahunemiseks ning vanema ja lapse vahelise sideme tugevdamiseks.

Imiku lõdvestav vannitamine enne magamaminekut

Kui muuta vastsündinu vannitamine magamamineku eelseks harjumuseks, muutub see rahustavaks kogemuseks, mis valmistab teda uinumiseks ette. Päevale on täiuslikuks lõpetuseks sellele järgnev lühike imiku massaaž *NIVEA Baby imikuõliga*.

Millised on imiku õhtuse vannitamise eelised?

Õhtune rahustav vann imiku magamamineku harjumuspärase osana võib olla suurepärane viis päeva lõpuks rahuneda. Soe ja lõdvestav vann võib imikut rahustada ja ta uniseks muuta. Mõne aja pärast seostab imik vannitamist magamisega ja uinub kergemini, kui see on juba harjumuseks saanud. Kui veab, võib vanni rahustav mõju aidata imikul isegi sügavamalt ja kauem magada. Sellele võib kaasa aidata mahe valgus ja suhteliselt lühike vannis olemise aeg.

Pealegi on vannitamine palju enamat kui ainult pesemine. See on tähtis kogemus vanema ja lapse vahelise suhte tugevdamiseks. Kas on veel paremat võimalust oma pisikest armastusega hellitada, kui vahetu puudutamine soojas vees supeldes?

Vesi on võrratu vahend imiku meelte ergutamiseks ja vees olles õpib ta palju oma keha liikumise kohta. Kui vesi imikut toetab ja tema keha raskust kannab, suudab ta katsetada oma keha igat moodi liigutamist. See tähendab, et vannitamine on imetore võimalus peaaegu kõik imiku meeled korraga tööle panna.


Imiku õigesti vannitamine

Väga tähtis on teha kõik vajalik imiku ohutuks vannitamiseks, kõrvaldes kõik ohud ja muutes vannitamise nii vanemale kui ka lapsele nauditavaks kogemuseks.

Nõuanded imiku ohutuks vannitamiseks

Vannitamisaeg võib olla teile mõlemale nauditav kogemus, aga väga tähtis on olla ettevaatlik, et tagada nii vanemale kui ka lapsele rahulik ja mugav tunne.

Kõige tähtsam reegel on see, et kunagi ei tohi isegi hetkeks imikut järelevalveta jätta. Pane kõik vajalikud asjad käepärast juba enne, kui lapse vette tõstad. Kui mingil põhjusel pead tõesti ära minema, siis võta laps kaasa!

Lisaks peaks beebivann olema imiku jaoks täiesti turvaline keskkond. Vesi peaks olema mõnusalt soe, nagu ka vannitoa õhk, ning vann ei tohi olla liiga sügav. Tähtis on ka meeles pidada, et vesi ei tohi enam lapse vanni panekul edasi voolata, sest sellega kaasneb lapse põletusoht ja samuti võib vesi liiga sügavaks minna.

Kõik esemed, mis võivad olla ohtlikud, tuleb vannitamiskohast ära koristada, sh käärid, habemeajamistarbed ja elektriseadmed. Mis tahes elektriseadmed võivad olla veerohkes kohas väga ohtlikud ja imiku tervis on kõige tähtsam.