Imiku areng: naha kihid

Imikute nahk on väga eriline ja õrn. Loe, kuidas imikute nahakihid arenevad ja kuidas oleks kõige parem imiku eest hoolitseda, et sellele protsessile kaasa aidata.

Imikute nahk: teaduslik taust

Ekslik oleks arvata, et imikute nahk on samasugune nagu täiskasvanutel. Imikute nahakihid on erilise ehitusega ja ei ole veel täielikult välja kujunenud.

Naha tähtis ülesanne

Nahk on organismi suurim elund. Nahk kaitseb nii imikuid kui ka täiskasvanuid mikroobide eest, aitab kehatemperatuuri reguleerida, võimaldab meil tunda kuuma ja külma ning asju puudutada.

Erinevus imikute ja täiskasvanute naha vahel

Küllap oled märganud, et su pisikesel on imeliselt pehme nahk. Imiku nahk on nii pehme, sest see on täiskasvanute nahast veidi erineva ehituse ja funktsionaalsete omadustega.

Imikute nahk on nii habras ja õrn, sest selle pealiskiht on õhem ja vähem vastupidav kui täiskasvanutel. Seepärast kipub nii paljudel imikutel esinema mähkmelöövet, mida põhjustavad mähkme naha vastu hõõrdumisel tekkivad nahakahjustused. Samal põhjusel on imikutel suur oht saada UV-kiirguse tõttu päikesepõletus.

Kuna imikutel ei ole naha kaitsekiht veel täielikult välja arenenud, võivad ärritavad välistegurid sellest kergemini läbi tungida. Samuti ei suuda imikute nahk nii hästi niiskust hoida kui täiskasvanute nahk. Niiskus imendub ja kaob kiiremini.

Nahakihid toimivad harmoonilises koostöös

Naha kolm kihti toimivad harmoonilises koostöös, et kaitsta meie siseelundeid ning reguleerida meie tajutavat temperatuuri ja puudutusi.

Põnevad faktid imikute naha kohta, mis võivad sulle uudiseks olla

  • Imikutel on täiskasvanutest vähem higinäärmeid ja seetõttu ei suuda nad oma kehatemperatuuri hästi reguleerida.
  • Imikute nahk paraneb tavaliselt väga kiiresti.
  • Imikutel esineb sageli ekseemi, sest nende nahk on täiskasvanute omast kuivem, kuid kasvades see haigus enamasti kaob.
  • Imikutel kipub ka aknet tekkima, kuid tavaliselt on kõige parem lasta sellel ise paraneda.

Millistest erinevatest kihtidest nahk koosneb?

Nahk koosneb kolmest erinevast kihist.

  • Väliskihiks olev marrasknahk ehk epidermis toimib tõkkena. See kaitseb organismi ja annab nahale värvuse. Selles kihis paiknevad närvilõpmed, mis võimaldavad asju tunda.
  • Marrasknaha all on pärisnahk ehk dermis, mis koosneb higinäärmetest, karvanääpsudest ja sidekoest. Dermis on epidermisega tihedalt seotud. Kollageen ja teised sidekoe liigid annavad nahale elastsuse ja sileduse.
  • Kõige sügavamal on nahaalune rasvkoekiht ehk hüpodermis (alusnahk), mis koosneb rasvkoest ja selle sees olevatest suurematest veresoontest ja närvidest. See kiht toimib energialao, polstri ja soojusisolatsioonina. 


Imiku naha areng

Koos imikuga kasvab ka ta nahk. Tähtis on mõista, kuidas imiku nahk areneb sedamööda, kuidas ta kasvab.

Kuidas saan aidata oma lapse nahal areneda?

Kui imiku naha eest hästi ja õigete nahahooldustoodetega hoolitseda, saab see kõik tarviliku, et areneda täpselt nii, nagu vaja. Proovi kanda imiku nahale imikuhooldusõli *NIVEA Baby Caring Oil*, milles on mandliõli õrna noore naha intensiivseks niisutamiseks.

Imiku naha areng: põhitõed

Pärast sündi on imiku nahk algul väga õhuke ja õrn. Esimeste kuude jooksul muutub nahk tugevamaks ja paksemaks ning vähem läbilaskvaks. Kuna nahk muutub vähem läbilaskvaks, siis on see ka vähem tundlik võimalike ärritavate tegurite suhtes. Samuti muutub higinäärmete töö lihtsamaks.

Peale selle võib kasvades su kullakese nahatoon muutuda. Suurem osa naha arengust toimub esimese nelja eluaasta jooksul.

Esimestel kuudel võib imiku peanahk ketendada. Ära muretse, see ei ole ohtlik ja kaob mõne kuuga. Ajaks, mil su pisike jõuab väikelapseikka, hakkavad imiku ja täiskasvanu naha ehituslikud ja funktsionaalsed erinevused tasapisi kaduma.

Imiku nahk erinevas vanuses

Vastsündinust kuni ühekuuseni

Nahk on kõige õrnem imikul, kes saabus siia ilma kuni kuu aega tagasi. Algul võib nahka katta õrn karv, aga nahk võib olla ka kergelt lillakas. See on täiesti normaalne. 

Imiku nahk erinevas vanuses

Ühe- kuni kolmekuune

Selles vanuses imikutel on nahk sageli veel ärritunud. Nahk alles kohaneb pärast üheksa kuu pikkust emaüsas olemist. Jälgi, et ei tekiks püsivat või eriti valusat ekseemi või mähkmepiirkonna ärritust.

Imiku nahk erinevas vanuses

Kolme- kuni kuuekuune

Nüüd on imiku naha loomulik kaitsekiht juba nii arenenud, et võid vannitades muretult teatavaid tooteid kasutada. Proovi mitmesuguste erinevate materjalidega ta kompimismeelt ergutada.

Imiku nahk erinevas vanuses

Kuuekuune kuni aastane

Umbes kuue kuu vanuselt saabub aeg, kui võid imiku ohutult lühikeseks ajaks päikese kätte viia. Kanna kindlasti imiku nahale rohkelt beebisõbralikku päikesekaitsekreemi, nagu NIVEA Baby SUN Protection Lotion SPF 50+.

Imiku nahk erinevas vanuses

Aastane ja vanem

Ajaks, mil laps saab aastaseks, on tema naha kihid tublisti arenenud. Küllap märkad, kui vastupidavaks on tema nahk nüüdseks muutunud.

Väikese imiku naha hooldamine

Õige nahahooldus on õrnale beebinahale väga tähtis. Loe, kuidas tagada, et imik saab kõik arenemiseks vajaliku.

Millal on kõige parem aeg niisutamiseks?

Parim aeg imiku naha niisutamiseks on kohe pärast vannitamist, sest siis imavad nahakihid kõige enam niiskust ja saavad sellest enim kasu. 

Kolm tähtsat imiku nahahoolduse nõuannet

  • Vanniskäik peaks olema tore ja lühike. Kui vanniskäik on liiga pikk, võib see nahka veel rohkem kuivatada.
  • Kaitse oma pisikese nahka pakase ja tuule eest. Käpikud on ta käekestele väga head.
  • Püüa hoida imikut võimalikult palju päikese eest varjus. Kui päikese eest ei pääse, siis kanna lapse nahale päikesekaitsekreemi ja pane talle müts pähe.

Niisutamise tähtsus

Imikud kannatavad kuiva naha tõttu samamoodi nagu täiskasvanudki. Tegelikult võib see neile isegi raskem olla, sest nende nahakihid on nii haprad. Väga tähtis on leida oma pisikesele hea niisutav toode.

Oluline on valida niisutav toode, mille õrnatoimelised koostisained rahustavad ja hooldavad õrna nahka. Aloe verat sisaldav niisutav ihupiim *NIVEA Baby Moisturising Lotion* kaitseb nahka ööpäev läbi ning nahale jääb terve ja pehme tunne.

Kui su pisikesel on eriti kuiv nahk, ära karda niisutavat ihupiima kolm-neli korda päevas nahale kanda.