Laste kaitsmine päikese eest

Päikesepaiste teeb meid õnnelikuks, eriti lapsi. Seejuures on piisav päikesekaitse väga oluline just laste puhul, et vältida nahakahjustusi.

Usaldusväärne kaitse ja hooldus

Tarvilikud riided lastele päikeselisteks päevadeks

Riided, mida lapsed peaksid päikese käes kandma: 

  • Peakate, mis kaitseb mitte ainult pead, vaid ka kaela, kõrvu ja nägu. 
  • Avarad, mugavad ja õhku läbilaskvad püksid ja pluus. Soovitatav on kanda UV-rõivaid, mis pakuvad kaitset UV-kiirguse vastu tänu spetsiaalsele immutusele ja erilisele kangakudumistehnikale. Nende rõivaste UV-kaitsefaktor peaks olema vähemalt 30. 
  • UV-särgid on eriti head aja veetmiseks vees ja vee lähedal, sest nad kaitsevad selga, õlgu ja rinda. 
  • Sandaalid, mis katavad piisavalt jalaselga ja kanda. Jalaseljad on ühed neist kehaosadest, mis vajavad kõige rohkem kaitset. 
  • UV-kaitsega päikeseprillid

Laste nahk – eriti tundlik ja kaitset vajav

Imikute ja väikelaste nahk vajab eriti tugevat päikesekaitset, sest on palju õhem ja tundlikum kui täiskasvanute nahk. Esimestel eluaastatel ei ole naha loomulikud ultraviolettkiirguse vastased kaitsemehhanismid piisavalt arenenud. Seetõttu ei moodustu nahal kaitsvat paksenenud sarvkihti ega pigmente, mis kaitseksid kiirguse eest. Lisaks ei toimi lastel esimeste eluaastate jooksul naha uuenemise protsessid veel korralikult. Ka lapsed, kel vanust üle kolme eluaasta, peavad päikese käes ettevaatlikud olema, sest lapsepõlves kogetud päikesepõletused on üks peamisi põhjusi nahavähi tekkeks täiskasvanuna.

Õige riietus päikese käes viibimiseks

Suvel tahavad väikesed lapsed kõik riided seljast heita ja paljalt ringi joosta, eriti rannas või basseini ääres. Veendu siiski alati, et lastel on päikese käes viibides seljas sobivad riided, ükskõik kui suur on kiusatus selle suhtes silm kinni pigistada.

Parim päikesekaitse lastele

Parim kaitse päikese eest on olla varjus. Imikud ei tohi oma esimese 12 elukuu jooksul viibida lõõskava päikese käes. Dermatoloogid soovitavad mitte jätta imikuid ja alla 3-aastaseid lapsi pikemaks ajaks otsese päikesevalguse kätte. Uuri imikute päikesekaitse kohta lähemalt siit.

Kuna alati pole päikese eest varju minemine võimalik, tuleb lapsi UV-kiirguse eest kaitsta sobiliku riietuse ja kõrge kaitsefaktoriga päikesekaitsevahendi abil. Parimat kaitset pakuvad tihedakoelised riided ja väga praktilised on ka spetsiaalsest kangast UV-kaitsega rõivad. Need on algselt pärit Uus-Meremaalt ja Austraaliast, kuid on nüüdseks laialdaselt kättesaadavad ka meil. Olemas on UV-kaitsega särgid, püksid ja T-särgid, aga ka õues ujumiseks mõeldud ujumisriided. UV-kaitsega rõivad on väga kerged ja kuivavad kiiresti. Seetõttu sobivad need ideaalselt kandmiseks nii Vahemere ääres puhkust veetes kui ka vabaõhuharrastustega tegeledes ning on eriti heaks rõivastuseks imikutele ja väikelastele.

Lastel peaks kasutama tooteid, mille päikesekaitsefaktor on vähemalt 30 või veel parem 50+, näiteks NIVEA SUN Kids Moisturizing Sun Lotion SPF 50+. Väikeste laste puhul soovitame esmajoones kasutada veekindlaid tooteid, mis võimaldavad neil koos mängukaaslastega lustida ning pakuvad kaitset isegi vees hullates ja ujudes. Nende toodete hulka kuulub näiteks NIVEA SUN Kids Swim & Play Kid's Sun Lotion SPF 30.


Kuidas lapsi õigesti päikese eest kaitsta?

Taga lastele piisav päikesekaitse

Rannas on lastele raske päikesekaitsekreemi peale kanda, sest nad on elevil ja tahavad viivitamatult liivalosse ehitama tõtata. Kuna lapsed on kannatamatud, on soovitatav neile päikesekaitsevahend juba kodus peale kanda ja kasutada pihustatavaid tooteid.

Laste kaitsmine päikese eest

Oluline on kanda sobivat päikesekaitsevahendit kehaosadele, mida ei saa riietega piisavalt kaitsta. Kuna laste nahk suudab end ise UV-kiirguse eest kaitsta ainult mõne minuti, kanna alati laste nahale päikesekaitsevahendit enne, kui nad lähevad päikese kätte aega veetma. Soovitatavalt kasuta päikesekaitsefaktorit 50+.

Kasuta päikesekreeme, mis kaitsevad UVA- ja UVB-kiirguse eest ning on välja töötatud spetsiaalselt laste tundliku nahka jaoks. Vees hullates ja ujudes peavad lapsed alati olema kaitstud veekindla päikesekaitsevahendiga. Peale kuivatamist kanna seda kindlasti uuesti peale.

Rõõmsalt päikese käes

Mida vahvam on päikesekaitsevahendit peale kanda, seda rohkem meeldib lapsele selle kasutamine. Näiteks on saadaval värvilised tooted, mis pakuvad mängulist aspekti. Värv tagab, et toodet peale kandes ei jääks ükski koht katmata. Värv kaob, kui toodet naha sisse hõõruda.

Keskpäeval mängige varjus või tehke puhkepaus

Kella 11 ja 15 vahel päeval peaksid nii lapsed kui ka täiskasvanud täielikult päikest vältima, sest sel ajal on UV-kiirguse tase kõige kõrgem. Õues olles tuleks leida varjuline koht või jääda üldse siseruumidesse. Päikesevarjud või varikatused loovad aias head varjulised alad, kus lapsed saavad mängida ka päeva kõige kuumemal ajal. Pea meeles, et lapsed peavad kandma õigeid riideid ja kasutama päikesekaitsevahendit ka varjus olles. Rannapuhkuse ajal kasuta lastega liivas kaevamiseks, vees hullamiseks ja ujumiseks varahommikut ja hilist pärastlõunat. See ei ole mitte ainult tervisele kasulikum, vaid ka palju meeldivam!